ایدز (2)

ایدز AIDS

 

پیشگفتار :

سلامتی با ارزش ترین نعمات خداوندی است که وسیله و لازمه هر حرکت ، ابزار و همچنین هدف توسعه و تکامل می باشد . سلامتی حق انسانها و تامین آن وظیفه ای فردی و عمومی است . تامین ، حفظ و ارتقاء سلامت جامعه ، رسالت همه حکومتها و شرط اولیه آن مشاهده همه افراد جامعه است . شناخت عواملی ( بیماریها ، حوادث ، بلایاو ) که سلامت فرد و جامعه را تهدید می کنند اولین قدم درجهت حفاظت ازسلامت انسانهاست .

     اما بعد از قرنها که علم خود را در اوج قدرت می بیند و به واسطه اکتشافات پیا پی بیماریها را یکی پس از دیگری ریشه کن می نماید و به بشریت این مژده را می دهد که دیگر انسانها به واسطه بیماریهای عفونی و واگیر دار جان خود را ازدست نخواهند داد ، یکباره بروز و گسترش بیماری نوپدید و مرگ آفرینی به نام ایدزکه آنرا طاعون قرن نامیدند محاسبات جامعه پزشکی جهانی را مختل می کند.

     ویژگیهای این بیماری از جمله سرعت انتقال و گسترش ، جهانگیری ، میزان کشندگی و معلولیت بالا ، غیر قابل درمان بودن و همچنین نهفتگی آلودگی آن و این مطلب که تاثیرات این بیماری جنبه جهانی پیدا نموده و به معضلی بهداشتی ، اجتماعی ، اقتصادی مبدل گردیده جوامع بین المللی و سازمانهای رسمی و غیر رسمی را وادار نمود که در مقابله با آن تلاش نماید .

     ایدز به صورت یک بیماری همه گیر در حال گسترش است . اخیرا در سال 2000 بیش از پنج میلیون نفر به این بیماری آلوده شده اند . جنبش صلیب سرخ و هلا ل احمر از این واقعیت آگاه است که باید در باره گسترش این معضل تفاهم وجود داشته است و همه به طور هماهنگ پاسخ دهند . مردمی که به H IV/AIDS آلوده هستند مستحق پاسخ بهتری از طرف جنبش می باشند. آنها از حق سلامت بر خوردارند و ارائه کمکهای اولیه چه در زندگی روزمره و چه به هنگام بحران ، حق مسلم آنها می باشد .

     در نوامبر 2000 هیئت رئیسه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر ، به منظور گسترش مداخلات خاص و بازنگری سیاستها و دستورالعملهای مربوط

به HIV/AIDS تصمیماتی اتخاذ کرد .دبیر فدراسیون معتقد است که کارکنان صلیب سرخ و هلال احمر و داوطلبان باید در مورد ایدز کاملا توانایی داشته باشند ، از شیوه های انتقال و تاثیر اپیدمی HIV/AIDS کاملا آگاه باشند و بدانند که چگونه ازانتقال آن جلوگیری کرده و به چه صورت تاثیرات آنرا کاهش دهند .

     هیات حکام فدراسیون بین اللملی جمعیتهای هلال احمر و صلیب سرخ در سیزدهمین مجمع عمومی و در بیانیه خود شیوع بیماری ایدز را به عنوان یک بحران مخرب بهداشتی ،اجتماعی و اقتصادی به رسمیت شناختند ،واعلام نمودند طبق اصول اساسی خود یعنی بشر دوستی ،بیطرفی و بی غرضی متعهد به کارو خدمت به آسیب پذیرترین افراداز  جامعه مبتلا به بیماری ایدز می شوند .

      در این بیانیه مصمم می گردد از سه طریق پیشگیری ،درمان ، مراقبت و حمایت و احترام به شخص آسیب پذیران با شیوع این بیماری مبارزه کنند .

     در این میان جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر با توجه به اهداف تعریف شده خود با محور انتامین سلامت و زندگی انسانها بر آنند که در این مسیر تلاش نموده و نقش مؤثری در مقابله با این بیماری ایفا نمایند .

     در همین راستا به دستور و هدایت شخص ریاست محترم جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران کمیته پیش گیری و مبارزه با بیماری ایدز در جمعیت هلا احمر تشکیل گردید .

     و از آنجا که پیشگیری از بیماریها ، بهترین ، سهل الوصول ترین موفق ترین و موثر ترین راه مبارزه با بیماریها و اعاده سلامت جامعه است و در عصر کنونی آموزش بهداشت و رفتار سالم به عنوان بهترین رکن پیشگیری از بیماریها در کلیه جوامع محسوب میگردد ،این کمیته استراتژی آموزشی را به عنوان یکی ازاستراتژیهای برگزیده خود جهت پیش گیری از شیوع بیماری انتخاب کرد .

     کمیته پیشگیری و مبارزه با ایدز جمعیت هلال احمر در برنامه اجرایی این استراتژی ،با آموزش اعضاء جوانی که در غالب گروههای بشر دوستانه در مدارس ،دانشگاهها ، و مراکز جوانان سازماندهی شده اند و همچنین امدادگران ،داوطلبان ، کارکنان و سازماندهی شده اند و همچنین امدادگران ،داوطلبان ،کارکنان و مربیان جمعیت بر آن است تا بوسیله این راهکار ،ضمن ارتقاء آگاهیها و کوشش در تضمین سلامتی و ایجاد رفتار بهداشتی در آنان ،به انتقال آموخته های فرد به دیگر اعضای خانواده و جامعه بپردازد ،و امیدوار است با اقدامی مستمر گامی در جهت کاهش آسیب پذیری ،خطر انتقال و شیوع بیماری در جامعه بر دارد . جزوه حاضر بخشی از این تلاش در این راستا می باشد .

مقدمه :

     در سال 1981 میلادی نوعی بیماری ناشناخته در آمریکا گزارش گردید . عامل این بیماری نوپدید که در سال 1983 توسط محققین انستیتو پاستور فرانسه مشخص گردید ویروس HIV و بیماری مذکور را ایدز نامیدند .

 موج گسترش نگران کننده این بیماری به سرعت مرزهای جغرافیایی را در نوردیده و تمامی کشورهای جهان را آلوده کرده است این بیماری لاعلاج و خانمانسوز که ایدز یا بلای قرن نامیده می شود ، با سرعت غیر قابل تصور به تهدید سلامت کلیه جوامع پرداخته به گونه ای که تلفات ناشی ازاین بیماری تا آخر قرن حاضر بیش از تلفات وبا و طاعون در قرن نوزدهم بوده است .

     طبق برآوردهای سازمان جهانی بهداشت تا دسامبر 2001 میلادی حدود 63میلیون نفر در جهان به ویروس H IV مبتلا شده اندتعداد فوت شدگان بر اثر این عفونت بالغ بر 22 میلیون نفر بوده است . تنها در سال 2001 غریب به پنج میلیون نفر به جمعیت افراد آلوده به این ویروس افزوده شد و نزدیک به 3 میلیون نفر نیز طی این سال جان خود را به دلیل ابتلاءبه ایدز از دست داده اند . بیش از 90% از افراد آلوده جدید ،متعلق به کشورهای در حال توسعه می باشند . چهارمین موج همه گیری که از حدود سال 1995 در خاور میانه و آسیای مرکزی ظاهر گردیده در اوایل قرن به حد اکثر رسیده است . در حال حاضر در آسیا بخصوص آسیای جنوبی و جنوب شرقی متجاوز از6 میلیون نفر آلوده وجود دارد .

     سرعت رشد آلودگی در آسیا چند برابر سایر قاره ها است و در هر دقیقه پنج نفر جوان به این ویروس آلوده می شوند . انتظار می رود که در6 سال آینده این رقم به12-10 میلیون نفر برسد و ایدز تا سال 2020 میلادی همچنان اولین علت مرگ خواهد بود .

     سازمانهای بین المللی که متولی سیاست گذاری بهداشتی در دنیا اعلام می نماید که موارد گزارش شده متاسفانه فقط مقدار اندکی ازکمیت واقعی آلودگی و بیماری ایدز را در دنیا مشخص نموده است .

     تنها در سال 1999 میلادی 6/5 میلیون نفر مورد جدید به موارد آلودگی با HIV اضافه شده که حدود نیمی از آنها بین 24-15 سال سن دارند . لذا شناخت بیماری برای کلیه خانواده ها و خصوصیات جوانان امروزی ضروری است .

ایدز چیست ؟         
 
what is AIDS ?

     ایدز یک بیماری عفونی است که باعث تحلیل شدید توان و قدرت سیستم ایمنی بدن انسان شده و بیمار را در مقابل انواع بیماریها (عفونتهای فرصت طلب وسرطانها) بی دفاع ساخته و باعث از پای در آمدن فرد و مرگ وی میشود .

عامل مولد بیماری ایدز چیست ؟                       
                 
عامل مولد بیماری ایدز یک ویروس است .این ویروس که ویروس نقص ایمنی یا HIV نام دارد سیستم دفاعی بدن را مورد حمله قرار داده و باعث اختلال فعالیت آن می شود .

 

علائم مهم بیماری ایدز عبارتند از:The Major symptoms of AIDS are as Follow

بزرگ شدن غدد لنفاوی بدن

 اسهال وتب بیشتر ازیک ماه

 کاهش وزن مفرد (بیش از 10% وزن بدن)

 تعریق شبانه و خستگی و بی حالی

عفونتهای شدید پوستی و یا ریوی که به درمانهای عادی پاسخ نمی دهد در این مرحله درمان بیمار به سختی امکان پذیر است و اغلب منجر به مرگ خواهد شد .

     با این وجود هیچکدام از علائم فوق به تنهایی اختصاصی جهت تشخیص بیماری ایدز نبوده و ممکن است در سایر بیماریها نیز دیده شود لذا تشخیص قطعی فقط توسط پزشکان و متخصصین امکان پذیر است .

تشخیص آلودگی با ویروس مولد بیماری ایدز چگونه است ؟

                        Diognizing HIV Individual ?                                              

 تشخیص آلودگیHIV فقطبا نوع ویژه ای از آزمایش خون امکان پذیر است و همانطور که ذکر شد در این آزمایش وجود آنتی بادیهای ضد ویروس در خون اندازه گیری می شود (با توجه به اینکه در دوران پنجره هنوز تستهای آزمایشگاهی مثبت نشده اند لذا انجام آزمایش بلافاصله پس از تماس فرد با خون و یا ابزار آلوده روش مناسبی جهت تشخیص قطعی نمی باشد .)

  پس از ورود ویروس به بدن چه اتفاقی می افتد ؟

                          What Happen After HIV Virus Enter Our Body :            

     این ویروس نوعی ازسلولهای دفاعی بدن انسان به نام لنفوسیت ها را مورد حمله و در آنها شروع به ترشح موادی بر علیه ویروس می کند که به آنها آنتی بادی گفته می شود .

     براساس علائم بالینی و آزمایشگاهی از زمان ورود ویروس به بدن دو دوره وجود دارد :

     الف- دوره آلودگی :

     در این دوره علیرغم وارد شدن ویروس به بدن ،اما هیچ علامت بالینی مشهود نیست این دوران بطور کلی شامل 2 مرحله اساسی است :

     الف-1 :مرحله پنجره :  window period :     

  در این دوره ویروس وارد بدن شده اما هیچ علامت بالینی ایجاد نمی کند و هنوز هم سطح آنتی بادیها خونی به حدی نرسیده که با تست های آزمایشگاهی قابل اندازه اندازه گیری باشند . پس دراین دوره فرد هیچگونه علامت بالینی و آزمایشگاهی قابل تشخیص ندارد . این دوره ممکن است ازدو هفته تا 16 ماه ادامه یابد که به اصطلاح به آن دوران پنجره با window period گفته می شود .

     الف-2 : مرحله آلودگی :  nfection Period :  

 در این مرحله سطح خونی آنتی بادیها به حدی رسیده است که قابل اندازه گیری باشد اما فرد هنوز هیچ علامتی ندارد . این دوره مکن است بین 5 تا 20 سال طول بکشد . به عبارتی آلودگی فرد از نظر ازمایشگاهی قابل تشخیص است اما علائم بالینی ندارد .

     اهمیت مرحله آلودگی در این است که فرد هیچ علامت بالینی ندارد و حتی ممکن است خودش نیز نداند که آلوده است اما ویروس ازطریق خون و ترشحات او قابل انتقال است و می تواند او قابل انتقال است و می تواند سایرین را آلوده کند و از آنجا که مدت این دوره طولانی است مسلما خطر آلوده سازی نیز بیشتر خواهد بود .

     طی این دوران ویروس در سلولهای بدن تکثیر پیدا میکندو به تدریج سیستم ایمنی را مختل می کند تا جایی که بدن دیگر در مقابل عفونتها و سرطانها توان مقابله را از دست می دهد و فرد به تدریج وارد دوره بیماری میگردد :

     ب- دوره بیماری :    The period of Illness :     

کاهش تدریجی نیروی دفاعی و ایمنی سلولی در فرد آلوده باعث می شود تا شخص آلوده وارد مرحله ظهور علائم بالینی بیماری ایدزگردد .

ویروس چگونه وارد بدن می شود ؟ How Does it infect Us ?

1-      تماس جنسی

2-

/ 0 نظر / 9 بازدید