همه ما به‌خوبی اطلاع داریم که گوگل و صدها سرویس زیر مجموعه‌ش میلیون‌ها کاربر در جهان دارند و ارائه خدمات رایگان این شرکت به افراد، آن‌را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین برندهای فعال در حوزه اینترنت و خارج از آن کرده است. ماجرای فیلتر شدن این سایت و سرویس جیمیل که به‌عنوان یکی از سرویس‌های برتر عرضه خدمات ایمیلی به کاربران شناخته می‌شود، بازخوردهای مختلفی را در ایران به همراه داشته است.

Google Search

موضوع فیلتر شدن این دو سایت که دلیل آن بخاطر انتشار فیلم توهین آمیز به پیامبر اسلام عنوان شده است، موجب شده تا دسترسی هزاران کاربر ایرانی به سرویس‌های این شرکت قطع شود. اما به‌نظر شما، مسدود کردن دسترسی کاربران ایرانی به گوگل، راه حل درستی برای اعتراض به این موضوع به‌حساب می‌آید؟ بیایید کمی مسئله را بازتر کنیم.

گوگل از ایران درآمدی ندارد

خیلی‌ها همیشه این فکر را می‌کنند که گوگل چگونه می‌تواند بخش عظیمی از خدمات خود را به‌صورت کاملا رایگان در اختیار افراد قرار دهد در حالی که از آن‌ها پولی را دریافت نمی‌نماید؟ اجازه دهید همین‌جا این موضوع را روشن کنیم که گوگل فقط برای خدمت‌رسانی به ما (ایران) ساخته نشده است! سیاست کلی کسب درآمد گوگل بر اساس تبلیغاتی است که در سرویس‌های مختلف آن به‌نمایش در می‌آیند.

اگر از موتور جستجوی گوگل استفاده کنید، آگهی‌هایی را در اطراف آن می‌بینید. در یوتیوب مطمئنا تبلیغات تصویری و ویدیویی مختلفی را دیده‌اید. این موضوع به همین روال در بیشتر سرویس‌های این شرکت وجود دارند.

به‌دلیل تحریم‌ها و سایر شرایط حاکم در ایران، گوگل امکان درآمد مالی از طریق سرویس رایگانی که در اختیار کاربران ایرانی خود قرار می‌دهد را ندارد. تبلیغات گوگل در ایران فیلتر شده‌اند. امکان خرید از خدمات این شرکت در ایران وجود ندارد و عملا کاربران ایرانی، تنها مصرف‌کننده یک طرفه سرویس‌های این مجموعه به‌حساب می‌آیند.

بنابر این مسدود شدن دسترسی این تعداد کاربر از خدمات گوگل، به همان نسبت بار ترافیکی اضافه این شرکت را از کل آن مجموعه کاهش می‌دهد و این نه تنها به معنی زیان برای گوگل نیست، بلکه می‌تواند هزینه پرداخت شده برای این میزان پهنای باند و نیروی انسانی را در جایی که امکان سود دهی برای خود داشته باشد، هزینه کند.

اعتراض به یک سرویس دیگر، مسدود شدن سایر سرویس‌ها

فیلم مورد اشاره در سرویس یوتیوب منتشر شده است و خوشبختانه دوستان ما، سال‌ها پیش دسترسی به این سایت را از بیخ و بن قطع کرده‌اند و عملا کاربران ایرانی داخل کشور امکان مشاهده مستقیم محتوای داخل این سرویس را ندارند. اما نتیجه اعتراض مسدود شدن سرویس‌های گوگل، قطع دسترسی به موتور جستجو و سرویس ایمیل این شرکت می‌شود!

شاید بد نباشد بدانید که گوگل فقط یک سایت اینترنتی نیست که بتوان با مسدود کردن آن، موجب شکستش شد! اگر قرار باشد گوگل را تحریم کنیم، پس باید با همه خدمات آن مشکل داشته باشیم؛ غیر از این است؟ منطقی باشیم! اگر یوتیوب، موتور جستجو و جیمیل از جمله خدمات این شرکت به حساب می‌آیند، سیستم‌عامل اندروید که در حال حاضر صدها مدل از تلفن‌های هوشمند آن در بازار ایران یافت می‌شود نیز ساخته همان شرکت است. حتی برخی تبلت‌ها و گوشی‌های اسماً ایرانی نیز از همین سیستم‌عامل استفاده می‌کنند. پس آیا می‌توان هر آنچه نام و نشان گوگل در آن وجود دارد را حذف کنیم؟ بعید می‌دانم!

کاربردی‌ترها مسدود نشده‌اند

مسئولین فعال به‌خوبی درک کرده‌اند که خدماتی مانند سرویس مترجم گوگل یا Google Translate به‌عنوان خدماتی مفید از سوی این شرکت عرضه شده است که روزانه مورد استفاده صدها هزار دانشجو و کاربران بسیار دیگری در ایران است. بنابر این قطع دسترسی کاربران به آن، تنها موجب ضرر خود آن‌ها می‌شود؛ نه گوگل.

اما همین مسئله برای خدماتی نظیر جستجو و ایمیل نیز صدق می‌کند. کاربری را تصور کنید که قرار است برای جستجو از گوگل استفاده کند. چه کسی می‌تواند جایگزین مناسبی برای گوگل با آن همه صفحات فهرست شده‌اش نام ببرد که کیفیت و خدماتی مشابه آن‌را به کاربران عرضه می‌کند؟

پس ما به‌خوبی می‌دانیم که عدم استفاده از خدماتی که تنها به کاربران سود می‌رسانند، فقط به ضرر آنان تمام می‌شود و این دود به پا شده نهایتا به چشم خودمان خواهد رفت؛ نه گوگل و جای دیگری. هم‌اکنون بسیاری از خبرگزاری‌های داخلی کشور ما در حال استفاده از خدماتی مانند سرویس گوگل آنالیتیکز برای شمارش آمار بازدید کنندگان خود هستند و باور کنید خودمان بیش از همه می‌دانیم که کاربرد محصولات گوگل فقط به یکی دو سرویس ختم نمی‌شود که بخواهیم به‌طور کامل از آن‌ها بگذریم.

نتیجه چه خواهد شد؟

آن‌طور که در خبرگزاری‌های اعلام شده، مسدود شدن گوگل و جیمیل به‌طور موقت اتفاق افتاده است. اما این موقتی بودن معلوم نیست تا کی بیانجامد. با نگاهی ساده به بخش گزارشات شفاف گوگل می‌توانیم ببینیم که هنوز (تا زمان انتشار این مقاله) نمودار دسترسی کاربران ایرانی به جیمیل دستخوش تغییرات عجیبی نشده است.

اگر قرار است سرویس مشابه ایرانی در این زمینه‌ها راه‌اندازی گردد، شاید بهتر باشد اجازه دهیم خود کاربران تصمیم بگیرند از کدام‌یک از آن‌ها استفاده کنند و به‌جای تلاش برای قطع کامل دسترسی به یک سرویس بزرگ، کیفیت سرویس تازه خود را افزایش دهیم تا طیف بیشتری از افراد به‌سوی آن جذب شوند.

اگر منصف باشیم خواهیم دانست که احترام به حقوق کاربر ایرانی اینترنت که در حال پرداخت حق اشتراک برای استفاده از خدمات آن است، نه تنها موجب ضرر نمی‌شود، بلکه می‌توان از کنار آن فرصت‌های بهتری را برای فعالیت در این حوزه و بومی‌سازه ایده‌آل برخی خدمات مرتبط در داخل کشور ایجاد کرد و از طرفی، راه‌های بهتری را برای اعتراض به مواردی از این دست پیدا نمود.

شما چطور فکر می‌کنید؟

/ 0 نظر / 17 بازدید