سن مبتلایان به ایدز در ایران

 
سرپرست مرکز بهداشت کاشمر گفت: جوانان آسیب‌پذیرترین گروه در مواجهه با ایدز، اعتیاد و بی‌بندوباری‌های جنسی هستند.
 

خبرگزاری ایسنا: سرپرست مرکز بهداشت کاشمر گفت: جوانان آسیب‌پذیرترین گروه در مواجهه با ایدز، اعتیاد و بی‌بندوباری‌های جنسی هستند.

دکتر مجتبی قائمی با بیان اینکه 75 درصد موارد مبتلا به ایدز در کشور بین 49 تا 20 سال است، افزود: 90 درصد از مبتلایان به ویروس ایدز از آلودگی خود به این بیماری بی‌خبرند.

وی راه مهار بیماری ایدز را به کار بستن اصول پیشگیری و افزایش سطح آگاهی دانست.

وی خون و فرآورده‌های خونی آلوده، تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده، اعتیاد تزریقی به صورت استفاده مشترک از سرنگ آلوده و انتقال از مادر آلوده به جنین را مهم‌ترین راه‌های انتقال این بیماری دانست.

سرپرست مرکز بهداشت کاشمر گفت: با اقدامات انجام شده، انتقال ویروس ایدز از طریق اعتیاد تزریقی و فرآورده‌های خونی کمتر شده اما نگرانی‌ها بیشتر در خصوص انتقال این ویروس از طریق بی‌بندوباری‌های جنسی است.

دکتر قائمی با بیان این‌که در هر 14 ثانیه، یک جوان 15 تا 24 ساله به HIV در سراسر دنیا مبتلا می‌شوند، گفت : طبق آمار در هر دقیقه دو کودک بر اثر ایدز یتیم و در هر دو دقیقه، یک کودک بر اثر بیماری‌های مرتبط با ایدز در سراسر دنیا جان خود را از دست می‌دهد.

وی گفت: رفتارهای پرخطر بیش از زندگی در کنار افراد مبتلا به ویروس ایدز، جامعه را در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد.

/ 0 نظر / 16 بازدید