ایدز AIDS

 

پیشگفتار :

سلامتی با ارزش ترین نعمات خداوندی است که وسیله و لازمه هر حرکت ، ابزار و همچنین هدف توسعه و تکامل می باشد . سلامتی حق انسانها و تامین آن وظیفه ای فردی و عمومی است . تامین ، حفظ و ارتقاء سلامت جامعه ، رسالت همه حکومتها و شرط اولیه آن مشاهده همه افراد جامعه است . شناخت عواملی ( بیماریها ، حوادث ، بلایاو ) که سلامت فرد و جامعه را تهدید می کنند اولین قدم درجهت حفاظت ازسلامت انسانهاست .

     اما بعد از قرنها که علم خود را در اوج قدرت می بیند و به واسطه اکتشافات پیا پی بیماریها را یکی پس از دیگری ریشه کن می نماید و به بشریت این مژده را می دهد که دیگر انسانها به واسطه بیماریهای عفونی و واگیر دار جان خود را ازدست نخواهند داد ، یکباره بروز و گسترش بیماری نوپدید و مرگ آفرینی به نام ایدزکه آنرا طاعون قرن نامیدند محاسبات جامعه پزشکی جهانی را مختل می کند.

     ویژگیهای این بیماری از جمله سرعت انتقال و گسترش ، جهانگیری ، میزان کشندگی و معلولیت بالا ، غیر قابل درمان بودن و همچنین نهفتگی آلودگی آن و این مطلب که تاثیرات این بیماری جنبه جهانی پیدا نموده و به معضلی بهداشتی ، اجتماعی ، اقتصادی مبدل گردیده جوامع بین المللی و سازمانهای رسمی و غیر رسمی را وادار نمود که در مقابله با آن تلاش نماید .

     ایدز به صورت یک بیماری همه گیر در حال گسترش است . اخیرا در سال 2000 بیش از پنج میلیون نفر به این بیماری آلوده شده اند . جنبش صلیب سرخ و هلا ل احمر از این واقعیت آگاه است که باید در باره گسترش این معضل تفاهم وجود داشته است و همه به طور هماهنگ پاسخ دهند . مردمی که به H IV/AIDS آلوده هستند مستحق پاسخ بهتری از طرف جنبش می باشند. آنها از حق سلامت بر خوردارند و ارائه کمکهای اولیه چه در زندگی روزمره و چه به هنگام بحران ، حق مسلم آنها می باشد .

     در نوامبر 2000 هیئت رئیسه فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر ، به منظور گسترش مداخلات خاص و بازنگری سیاستها و دستورالعملهای مربوط

به HIV/AIDS تصمیماتی اتخاذ کرد .دبیر فدراسیون معتقد است که کارکنان صلیب سرخ و هلال احمر و داوطلبان باید در مورد ایدز کاملا توانایی داشته باشند ، از شیوه های انتقال و تاثیر اپیدمی HIV/AIDS کاملا آگاه باشند و بدانند که چگونه ازانتقال آن جلوگیری کرده و به چه صورت تاثیرات آنرا کاهش دهند .

     هیات حکام فدراسیون بین اللملی جمعیتهای هلال احمر و صلیب سرخ در سیزدهمین مجمع عمومی و در بیانیه خود شیوع بیماری ایدز را به عنوان یک بحران مخرب بهداشتی ،اجتماعی و اقتصادی به رسمیت شناختند ،واعلام نمودند طبق اصول اساسی خود یعنی بشر دوستی ،بیطرفی و بی غرضی متعهد به کارو خدمت به آسیب پذیرترین افراداز  جامعه مبتلا به بیماری ایدز می شوند .

      در این بیانیه مصمم می گردد از سه طریق پیشگیری ،درمان ، مراقبت و حمایت و احترام به شخص آسیب پذیران با شیوع این بیماری مبارزه کنند .

     در این میان جمعیتهای صلیب سرخ و هلال احمر با توجه به اهداف تعریف شده خود با محور انتامین سلامت و زندگی انسانها بر آنند که در این مسیر تلاش نموده و نقش مؤثری در مقابله با این بیماری ایفا نمایند .

     در همین راستا به دستور و هدایت شخص ریاست محترم جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران کمیته پیش گیری و مبارزه با بیماری ایدز در جمعیت هلا احمر تشکیل گردید .

     و از آنجا که پیشگیری از بیماریها ، بهترین ، سهل الوصول ترین موفق ترین و موثر ترین راه مبارزه با بیماریها و اعاده سلامت جامعه است و در عصر کنونی آموزش بهداشت و رفتار سالم به عنوان بهترین رکن پیشگیری از بیماریها در کلیه جوامع محسوب میگردد ،این کمیته استراتژی آموزشی را به عنوان یکی ازاستراتژیهای برگزیده خود جهت پیش گیری از شیوع بیماری انتخاب کرد .

     کمیته پیشگیری و مبارزه با ایدز جمعیت هلال احمر در برنامه اجرایی این استراتژی ،با آموزش اعضاء جوانی که در غالب گروههای بشر دوستانه در مدارس ،دانشگاهها ، و مراکز جوانان سازماندهی شده اند و همچنین امدادگران ،داوطلبان ، کارکنان و سازماندهی شده اند و همچنین امدادگران ،داوطلبان ،کارکنان و مربیان جمعیت بر آن است تا بوسیله این راهکار ،ضمن ارتقاء آگاهیها و کوشش در تضمین سلامتی و ایجاد رفتار بهداشتی در آنان ،به انتقال آموخته های فرد به دیگر اعضای خانواده و جامعه بپردازد ،و امیدوار است با اقدامی مستمر گامی در جهت کاهش آسیب پذیری ،خطر انتقال و شیوع بیماری در جامعه بر دارد . جزوه حاضر بخشی از این تلاش در این راستا می باشد .

مقدمه :

     در سال 1981 میلادی نوعی بیماری ناشناخته در آمریکا گزارش گردید . عامل این بیماری نوپدید که در سال 1983 توسط محققین انستیتو پاستور فرانسه مشخص گردید ویروس HIV و بیماری مذکور را ایدز نامیدند .

 موج گسترش نگران کننده این بیماری به سرعت مرزهای جغرافیایی را در نوردیده و تمامی کشورهای جهان را آلوده کرده است این بیماری لاعلاج و خانمانسوز که ایدز یا بلای قرن نامیده می شود ، با سرعت غیر قابل تصور به تهدید سلامت کلیه جوامع پرداخته به گونه ای که تلفات ناشی ازاین بیماری تا آخر قرن حاضر بیش از تلفات وبا و طاعون در قرن نوزدهم بوده است .

     طبق برآوردهای سازمان جهانی بهداشت تا دسامبر 2001 میلادی حدود 63میلیون نفر در جهان به ویروس H IV مبتلا شده اندتعداد فوت شدگان بر اثر این عفونت بالغ بر 22 میلیون نفر بوده است . تنها در سال 2001 غریب به پنج میلیون نفر به جمعیت افراد آلوده به این ویروس افزوده شد و نزدیک به 3 میلیون نفر نیز طی این سال جان خود را به دلیل ابتلاءبه ایدز از دست داده اند . بیش از 90% از افراد آلوده جدید ،متعلق به کشورهای در حال توسعه می باشند . چهارمین موج همه گیری که از حدود سال 1995 در خاور میانه و آسیای مرکزی ظاهر گردیده در اوایل قرن به حد اکثر رسیده است . در حال حاضر در آسیا بخصوص آسیای جنوبی و جنوب شرقی متجاوز از6 میلیون نفر آلوده وجود دارد .

     سرعت رشد آلودگی در آسیا چند برابر سایر قاره ها است و در هر دقیقه پنج نفر جوان به این ویروس آلوده می شوند . انتظار می رود که در6 سال آینده این رقم به12-10 میلیون نفر برسد و ایدز تا سال 2020 میلادی همچنان اولین علت مرگ خواهد بود .

     سازمانهای بین المللی که متولی سیاست گذاری بهداشتی در دنیا اعلام می نماید که موارد گزارش شده متاسفانه فقط مقدار اندکی ازکمیت واقعی آلودگی و بیماری ایدز را در دنیا مشخص نموده است .

     تنها در سال 1999 میلادی 6/5 میلیون نفر مورد جدید به موارد آلودگی با HIV اضافه شده که حدود نیمی از آنها بین 24-15 سال سن دارند . لذا شناخت بیماری برای کلیه خانواده ها و خصوصیات جوانان امروزی ضروری است .

ایدز چیست ؟         
 
what is AIDS ?

     ایدز یک بیماری عفونی است که باعث تحلیل شدید توان و قدرت سیستم ایمنی بدن انسان شده و بیمار را در مقابل انواع بیماریها (عفونتهای فرصت طلب وسرطانها) بی دفاع ساخته و باعث از پای در آمدن فرد و مرگ وی میشود .

عامل مولد بیماری ایدز چیست ؟                       
                 
عامل مولد بیماری ایدز یک ویروس است .این ویروس که ویروس نقص ایمنی یا HIV نام دارد سیستم دفاعی بدن را مورد حمله قرار داده و باعث اختلال فعالیت آن می شود .

 

علائم مهم بیماری ایدز عبارتند از:The Major symptoms of AIDS are as Follow

بزرگ شدن غدد لنفاوی بدن

 اسهال وتب بیشتر ازیک ماه

 کاهش وزن مفرد (بیش از 10% وزن بدن)

 تعریق شبانه و خستگی و بی حالی

عفونتهای شدید پوستی و یا ریوی که به درمانهای عادی پاسخ نمی دهد در این مرحله درمان بیمار به سختی امکان پذیر است و اغلب منجر به مرگ خواهد شد .

     با این وجود هیچکدام از علائم فوق به تنهایی اختصاصی جهت تشخیص بیماری ایدز نبوده و ممکن است در سایر بیماریها نیز دیده شود لذا تشخیص قطعی فقط توسط پزشکان و متخصصین امکان پذیر است .

تشخیص آلودگی با ویروس مولد بیماری ایدز چگونه است ؟

                        Diognizing HIV Individual ?                                              

 تشخیص آلودگیHIV فقطبا نوع ویژه ای از آزمایش خون امکان پذیر است و همانطور که ذکر شد در این آزمایش وجود آنتی بادیهای ضد ویروس در خون اندازه گیری می شود (با توجه به اینکه در دوران پنجره هنوز تستهای آزمایشگاهی مثبت نشده اند لذا انجام آزمایش بلافاصله پس از تماس فرد با خون و یا ابزار آلوده روش مناسبی جهت تشخیص قطعی نمی باشد .)


 

پس از ورود ویروس به بدن چه اتفاقی می افتد ؟

                          What Happen After HIV Virus Enter Our Body :            

     این ویروس نوعی ازسلولهای دفاعی بدن انسان به نام لنفوسیت ها را مورد حمله و در آنها شروع به ترشح موادی بر علیه ویروس می کند که به آنها آنتی بادی گفته می شود .

     براساس علائم بالینی و آزمایشگاهی از زمان ورود ویروس به بدن دو دوره وجود دارد :

     الف- دوره آلودگی :

     در این دوره علیرغم وارد شدن ویروس به بدن ،اما هیچ علامت بالینی مشهود نیست این دوران بطور کلی شامل 2 مرحله اساسی است :

     الف-1 :مرحله پنجره :  window period :     

  در این دوره ویروس وارد بدن شده اما هیچ علامت بالینی ایجاد نمی کند و هنوز هم سطح آنتی بادیها خونی به حدی نرسیده که با تست های آزمایشگاهی قابل اندازه اندازه گیری باشند . پس دراین دوره فرد هیچگونه علامت بالینی و آزمایشگاهی قابل تشخیص ندارد . این دوره ممکن است ازدو هفته تا 16 ماه ادامه یابد که به اصطلاح به آن دوران پنجره با window period گفته می شود .

     الف-2 : مرحله آلودگی :  nfection Period :  

 در این مرحله سطح خونی آنتی بادیها به حدی رسیده است که قابل اندازه گیری باشد اما فرد هنوز هیچ علامتی ندارد . این دوره مکن است بین 5 تا 20 سال طول بکشد . به عبارتی آلودگی فرد از نظر ازمایشگاهی قابل تشخیص است اما علائم بالینی ندارد .

     اهمیت مرحله آلودگی در این است که فرد هیچ علامت بالینی ندارد و حتی ممکن است خودش نیز نداند که آلوده است اما ویروس ازطریق خون و ترشحات او قابل انتقال است و می تواند او قابل انتقال است و می تواند سایرین را آلوده کند و از آنجا که مدت این دوره طولانی است مسلما خطر آلوده سازی نیز بیشتر خواهد بود .

     طی این دوران ویروس در سلولهای بدن تکثیر پیدا میکندو به تدریج سیستم ایمنی را مختل می کند تا جایی که بدن دیگر در مقابل عفونتها و سرطانها توان مقابله را از دست می دهد و فرد به تدریج وارد دوره بیماری میگردد :

     ب- دوره بیماری :    The period of Illness :     

کاهش تدریجی نیروی دفاعی و ایمنی سلولی در فرد آلوده باعث می شود تا شخص آلوده وارد مرحله ظهور علائم بالینی بیماری ایدزگردد .

ویروس چگونه وارد بدن می شود ؟ How Does it infect Us ?

1-      تماس جنسی

2-       از طریق دریافت خون و فراورده های خونی ، فاکتورهای انعقادی و یا دریافت اندام و بافت پیوندی از افراد آلوده .

3-       از طریق ابزار برنده و نافذ پوست که آلوده به ویروس باشند .مثل :سوزن وسرنگ مشترک خصوصا در معتادان تزریقی.

4-      از راه مادر به کودک

1-        Sex تماس جنسی:

     حدود 80%موارد آلوده شده بهویروس HIV در دنیا از طریق برقراری روابط جنسی با افراد آلوده مبتلا شده اند ولی در کشور ایران کمتر از15% درصد موارد آلودگی شناخته شده ناشی ار تماس جنسی بوده است . خطر انتقال بیماری از راه تماسهای جنسی بوده است . خطر انتقال بیماری از راه تماسهای جنسی غیر عادی (مثلا در همجنس بازان ) بیشتر است .

      2-دریافت خون و فرآورده های خونی آلوده :  nfected Blood Transfusion     
 بیماری ایدز از طریق دریافت خون و فرآورده های خونی و فاکتورهای انعقادی آلوده به ویروس
HIV قابل انتقال است . با آنکه در اکثر کشورهای جهان این فراورده ها از نظر نوع آلودگی به ویروس ایدز و هپاتیت و مورد بررسی قرارمی گیرند ولی حدود 3 الی 5 درصد ازآلوده شدگان با ویروس HIV در دنیا ازاین طریق آلوده شده اند .

      3-ابزار برنده و نافذ پوست آلوده :  Cutting and Piercing Instrument   

ابزار و لوازم حجامت ،سوراخ کردن گوش ،خالکوبی ،ختنه سنتی ، طب سوزنی ابزار دندانپزشکی ،پزشکی ،جراحی و ،وسائل به کار گرفته شده در طب زنان و زایمان و مامایی در صورت آلوده بودن می توانند سبب انتقال آلودگی از بیماران به افراد سالم می گردند .

     تیغ سلمانی،مسواک ، خلال دندان ، سرنگ و سر سوزن نیزدر صورتیکه به طور مشترک مورد مصرف قرار گیرند .انتقال آلودگی از بیماران به افراد سالم را موجب میگردند .

     این وسائل یا باید یک بار مصرف باشند یا آنکه حداقل بطور مشترک استفاده نشود . در مورد آن دسته از وسائل پزشکی ،دندانپزشکی ،جراحی وپیراپزشکی نیزکه امکان استفاده به صورت یک بار مصرف وجود ندارد باید ابزار به خوبی توسط دستگاههای مخصوص ویا محلول های شیمیایی ویژه ای استریل وسترون نشده باشد .

     نکته : روشهای استریل نمودن شامل استفاده ازدستگاههایاستریل حرارتی مثل اتوکلاو، فور ،محلول شیمیایی مخصوص ویاجوشانیدن و استفاده ازالکل 70% میباشد .

(استفاده ار الکل 96 درجه برای استریل کردن ابزارمناسب نیست )

     مهمترین راه انتقال ویروسHIV در ایران و برخی کشورهای جهان استفاده افراد معتاد ازسرنگ مشترک جهت تزریق موادبوده است . به طوریکه درایران راه آلودگی 65% موارد آلوده شده با ویروس مولد بیماری ایدز مصرف سرنگ و یا سوزن مشترک جهت تزریق مواد مخدر بوده است .

4-از راه مادر به کودک :

راه دیگر انتقال ازطریق مادر الوده به جنین طی دوران مقابله با ان و حاملگی وزایمان است .همچنین شیر مادر آلوده نیز میتواند سبب انتقال آلودگی به کودک گردد.


-         راههایی که ویروس ایدز ازراه آنها منتقل نمی شود :

                                       The ways in which AIDS is not Transmitted

     ویروسHIV ازطریق تماسهای عادی مثل کارکردن با یکدیگر ،زندگی دسته جمعی ،هم صحبت شدن و معاشرت های اجتماعی در محیط های عمومی ومکانهای پر تراکم مثل محیط منزل یا کار یا تماس روزمره با افراد آلوده ،هم سفر بودن ،همکلاسی بودن و نشستن در کنار یکدیگر و یا همکار بودن و یا از راه روابط عادی اجتماعی مثل سوار شدن در اتوبوس و تاکسی از شخص آلوده به سایر افراد سرایت نمی کندهمچنین ازراههای زیر نیز قابل انتقال نمی باشد :

     خوردن ،آشامیدن و یا استفاده از کارد وچنگال ،لیوان وسایل وظروف غذا خوری ویا در رستوران های عمومی و غذا خوردن با یکدیگر .

     اشک وبزاق

     از راه هوا (عطسه وسرفه)

     استفاده ازسرویس های بهداشتی مشترک مثل حمام ،توالت واستخر های مشترک

     توسط حیوانات ،حشرات و یا نیش آنها استفاده از تلفن های عمومی

     با توجه به موارد فوق نیازی به جدا سازی افراد آلوده یابیمار ازافراد سالم ویا خانوده آنها وجود ندارد

 

درمان ایدز : Treatment :  

     تا کنون درمان قطعی بیماری شناخته نشده است و در حال حاضر داروهای ضد ویروسی در دسترس می باشد که ورود به فاز بیماری را به تاخیر می اندازد .

راههای پیشگیری از بیماری ایدز :         AIDS Prevention Activies :             

   برای مبارزه با این معظل بهداشتی ،فرهنگی واجتماعی شناخت راههای انتقال بیماری و به کار گیری اصول پیشگیری و مراقبتی مناسب و اتخاذ رفتارهای بهداشتی و سالم اساسی ترین روشها محسوب می گردد . همچنین مشاوره اصولی و موثر جزء راههای علمی و کاربرئی در کنترل این مشکل و قطع زنجیره انتقال آلودگی و ایدز می باشد .

     در امر مبارزه با ایدز اصولا می توان جامعه را به سه گروه عمده تقسیم نمود:

1-      Pubhic عموم مردم جامعه :

 ایستی راه های انتقال بیماری را بشناسد و با پرهیزاز رفتارهایی که منجر به انتقال بیماری شود ، سلامت خود را تضمین نماید .

2-     ا     The Groups at Riskفراد در معرض خطر : 

اینها افرادی هستند که بواسطه داشتن یک رفتار پر خطر مثل اعتیاد ،ارتباط جنسی مشکوک ،تزریق مکرر خون ،انجام اقدامات جراحی غیر استریل و بیش از سایر افراد جامعه در معرض خطر ابتلا هستند این افراد علاوه بر آنکه بایستی آگاهی کافی در خصوص راههای انتقال بیماری را کسب کنند بایستی توسط افراد و پزشکان دوره دیده مورد مشاوره قرار گرفته و در صورت صلاح دید پزشک ، تحت آزمایش تشخیصی قرار گیرند .

3-    افراد آلوده به ویروس :   HIV Infected Individuual

در پیشگیری از انتقال بیماری به جامعه توجه به این افراد از حساسیت ویژه ای بر خوردار است ،چرا که اینان علاوه بر آنکه به عنوان یک انسان بیمار نیازمند به توجه هستند ،به عنوان مخازن آلودگی در جامعه هم محسوب می شوند لذا نیاز مند مراقبت بیشتری نیز هستند . همانطور که قبلا هم ذکر شد این افراد می توانند سالیان طولانی (حتی تا 20 سال) بدون آنکه دچار عارضه خاصی گردند به زندگی عادی خود ادامه دهند و همانگونه که اشاره شد چون ویروس از راه معاشرتهای معمولی منتقل نمی گردد پس افراد آلوده بدون آنکه برای دیگران خطری محسوب شوندمی توانند دارای یک زندگی اجتماعی فعال باشند و در کنار سایر افراد جامعه و خانواده به سر ببرند . بدیهی است که دادن آگاهی به این افراد در مورد ایم که راههای انتقال بیماری به دیگران کدام است و تشویق و ترغییب آنان و داشتن رفتارهایی که باعث آلودگی دیگران نشود از اهمیت زیادی برخوردار است ،این افراد و خانواده آنان بایستی تحت مشاوره ویژه قرار بگیرند و ضمن انجام آزمایشهای تشخیصی ازنظر ابتلا به عفونتها دائما تحت نظر پزشکان باشند . بدیهی است برقراری رابطه انسانی درست با این افرادو فراهم نمودن تسهیلاتی برای انجام مراقبتهای پزشکی جهت ایشان ،از راه کارهای مناسبی است که با جلب اطمینان این افراد ، می تواند متضمن پیشگیری ار انتقال بیماری گردد .

 

   گروههای در معرض خطر بیشتر ( High Rissk ) برای ایدز چه افرادی هستند ؟      

   
which Groups are at Risk of HIV Infection ?                                                                                

بیماریهای ایدز کلیه جوامع و ابناء بشر را تهدید می کند و هر انسانی می تواند در معرض خطر آلودگی و یا بیماری ایدزقرار گیرد ولی عده ای ازافراد ازاحتمال آلودگی یا بیماری بیشتری برخوردارند که عبارتند از:

-          دریافت کنندگان خون ،فرآورده ای خونی و فاکتورهای انعقادی آلوده (مثل بیماران هموفیلی ، بیماران تالاسمیک ،دیالیزی ها و در یافت کنندگان  پیوند اعضاء و بافتها )

-           فواحش و افراد ولگرد و جوانان منحرف که شرکاءجنسی متعدد دارند

-           افراد مبتلا به بیماریهای آمیزشی و مقاربتی

-           همسران و کودکان افراد آلوده به HIV و بیماران مبتلا به ایدز ،همچنین نوزادان مادران آلوده به HIV

-           معتادین و کسانیکه مواد مخدر تزریقی را با سرنگ  وسر سوزن های مشترک مورد استفاده قرار می دهند .

-           استفاده کنندگان ازسرنگ ،تیغ و یا مسواک و خلال دندان مشترک با افراد آلوده و یا بیمار

-           کلیه مشاغل مرتبط با پزشکی و پیراپزشکی (مامایی ،دندانپزشکی ، جراحی ،پرسنل آزمایشگاهی و )

-           اشخاص و یامشاغلی که ممکن است با وسایل آلوده سرو کار داشته باشند مثل آ‹آیشگران (مردانه و زنانه)

-           افرادی که با روشهای غیر استریل اقدام به سوراخ کردن گوش ، خالکوبی ،ختنه و حجامت میکنند و کلیه کسانی که به نوعی چنین خدماتی را ازافراد فوق دریافت می کنند .

-           رانندگان بین المللی ،مسافرین خارجی بی هدف ،خارجیان مقیم کشور ،پناهندگان مقیم اردوگاهها

-           افراد دخیل در امر گرد آوری ،انهدام و دفع زباله های بیمارستانی

-           افراد مسؤول در امرشستشو و تدفین اجساد موارد آلوده و یا بیمار

      کلیه افراد مذکور به واسطه ریسک رفتار شغلی ازاحتمال آلودگی بیشتری بر خوردارند .

 

سایر اقدامات انجام شده جهت کنترل ایدز در جامعه :

                  Additional Measures to control AIDS in society :          

     ازطرف دیگر سازمانهای دولتی نیزجهت مبارزه با ایدز در جامعه علاوه بر اقدامات آموزشی موارد ذیل را به اجرا در آورده اند:

1- کنترل خون و فرآوردههای خونی و فاکتور های انعقادی و اطمینان ازسلامت خون در اهدا کنندگان ،مشاوره با اهداکنندگان خون و مشاوره داوطلبانه با افرادی که پس ازآگاهی ازراههای انتقال بیماری و رفتارهای پرخطر تمایل به آزمابیش دارند .

2- بررسی های سالانه در اماکن و گروههای پر خطر (ندامتگاهها ومراکز اعتیاد) و بیماران خاص (هموفیلی ،بیما ران مبتلا به تالاسمی ، بیماران آمیزشی ،دیالیزیها و در یافت کنندگان پیوند اعضاء و اندام و بافتها ) که مطالعات پایگاه دیده ور نامیده می شود .

3- مراقبت و مشاوره افراد آلوده و یا بیمار (همسرو فرزندان) در مراکز مشاوره ویژه این امر

4-  نظارت دقیق بر استریل بودن وسائل و ابزارهایی که گروههای پزشکی ،دندانپزشکی، آزمایشگاهی و … استفاده می کنند .

چه کنیم که به ویروس مولد بیماری ایدز آلوده نشویم :

                what to do to prevent infection :                                     

     با توجه به مطالب عنوان شده درمباحث قبلی ،جهت پیشگیری ازآلودگی و یا ابتلاء به بیماری ایدز ضروری است که موارد ذیل مورد توجه قرار گیرد :

1-      رعایت شئونات اخلاقی،مذهبی ،اهمیت به ازدواج ،پایبندی و وفا داری به خانواده .

2- استفاده از وسایل شخصی جهت رعایت بهداشت فردی و عدم مصرف تیغ و مسواکو خلال دندان دیگران که ممکن است در قسمتی ازبدن بوسیله آنها خراش یا بریدگی ایجاد شود .(قبل از استفاده هر گونه وسیله سوراخ کننده پوست باید از استریل بودن آن اطمینان حاصل نمود .)

3- استفاده ازسوزن و سرنگهای یکبار مصرف فقط جهت یکبار تزریق

4-دریافت خدمات بهداشتی و درمانی فقط ازافراد و مراکزقانونی و ذیصلاح بهداشتی و درمانی که ازاصول احتیاط همه جانبه پیروی می کنند .

5- عدم اعتیاد به هر گونه ماده مخدر بعه عنوان یک اصل شرعی و بهداشتی خصوصا پرهیز از مصرف مواد مخدر تزریقی زیرا مصرف نوع ماده مخدر چه تزریقی و چه خوراکی و یا استنشاقی (تدخینی)و حتی الکل باعث کاهش هوشیاری و خویشتن داری می گردد و می تواند انسان را در برابر رفتارهای پر خطر بیشتری قرار دهد .

6- استفاده از کاندوم تا حدودی می تواند از انتقال آلودگی (HIV) پیشگیری نماید خصوصا در موارد عدم اطمینان کامل از سلامت شریک جنسی .

7- ایجاد آگاهی درباره ایدز در نوجوانان و جوانان که بدانند که جلو گیری ازایدز به سهولت امکان پذیر است . لذا رفتارهایی که می توانند منجر به انتقال این بیماری گردد ، مانند اعتیاد ، روابط جنسی نامشروع و … خودداری کنند .

زیرا ویروس مولد بیماری ایدز می تواند توسط افرادی که در ظاهر کاملا سالم و توانمند هستند نیزمنتشر شود ضمنا توجه به این نکته ضروری است که :

      چون این بیماری تنها از راههای خاص و رفتارهای پر خطر به انسان سرایت می کند و تماسهای معمولی در جامعه باعث انتقال این بیماری نمی گردد لذا لزومی ندارد افراد آلوده که می توانند سالیان طولانی بدون علامت به زندگی عادی خود ادامه دهندازجامعه طرد گردند .

منبع : اینترنت  http://www.emdadgar.com