نکات خواندنی قبل از خرید تلویزیون:

تلویزیون وضوح بالا یا HDTV) - High Definition TV) ابزار نمایش تصاویر دیجیتالی تلویزیونی (DTV) است که برای قرن حاضر طراحی شده است. اگرچه این فرمت جایگزینی برای پخش برنامه های تلویزیونی با قالب آنالوگ قدیمی، از سال 2006 به تصویب رسیده بود، اما این جایگزینی به تاخیر افتاد تا برنامه سازان و کانالهای تلویزیونی  فرصت داشته باشند تا خود را برای این فناوری آماده سازند . از زمانیکه حرکت بازار دستگاه های تلویزیون به این سو رفت که تلویزیونهای صفحه عریض (Wide Screen) با صفحه نمایش کاملا مسطح و تخت(Flat Panel) با توانایی نمایش HDTV را جایگزین مدلهای قدیمی تر براساس فناوری لامپ تصویر(CRT - Cathode Ray Tube) کردند ، بیشتر تلویزیونهای راه یافته به بازار ویژگیهای لازم را کسب کردند ، اما اگر شما هم هنوز از انواع CRT استفاده میکنید و قصد دارید آنرا ارتقا داده و تلویزیون جدیدی را برای خود تهیه کنید، آیا میدانید که چه دانستنیها و اطلاعاتی برای انتخاب بهتر آن نیاز دارید؟

تلویزیون
HD نه تنها از برنامه های تلویزیون دیجیتال پشتیبانی میکند ، بلکه با فناوری روز تجهیز شده تا بتواند با پیشرفته ترین فناوری های صوتی و تصویری جهان هماهنگی کامل داشته باشد و این قابلیت را در کنار کار با سیستمهایی مانند دستگاه های پخش ویدئوی بلو ری (Blue-Ray) به راحتی ارائه کند.
ویژگیها و اصول کار سیستم های
HDTV:
- وضوح یا تفکیک پذیری تصویر:
میزان وضوح و تفکیک پذیری (Resolution) صفحه نمایش یک تلویزیون با نظم و آرایش پیکسلهای تصویری آن تعیین میشود . خطوط افقی و عمودی عناصری هستند که با روشن و خاموش شدن متناوب خود نور لازم را برای بوجود آوردن تصاویر تلویزیونی ایجاد میکنند . مقدار وضوح 768×1280 پیکسل بدین معناست که آن تصویر متشکل از 1280 خط پیکسل عمودی و 768 عدد خط پیکسل افقی است.
کوچکترین تلویزیونهای
LCD حداقل وضوح پایه 768×1280 را دارند که این به معنای آن است که آنها از تعداد 720عدد از سیگنالهای پیشرونده(Progressive 720p HD( پشتیبانی میکنند، اما تعداد زیادی از تلویزیونهای LCD وضوح 1080×1920 را عرضه میکنند که این خود از ملزومات اساسی ارائه ویدیوی 1080p HD نیز بشمار میرود . حتی در اندازه های کوچک 32 اینچ هم قیمت پایه برای سیستم های تلویزیون 720p و  1080p نوسان زیادی دارد.
لذا اگر بودجه تان اجازه میدهد تلویزیون نوع 1080
p را برگزینید و به این نکته نیز توجه داشته باشید که تشخیص تفاوت میان ویدئوی 720p و 1080p در تلویزیونهای 42 اینچ و کوچکتر از آن در فواصل تماشای عادی بسیار مشکل است. همچنین آگاه باشید که کانالهای تلویزیونی HD برنامه های خود را در دو حالت 720p و  1080p پخش میکنند و نه کمتر. پس برگزیدن یک تلویزیون 1080p به شما این امکان را خواهد داد تا در آینده هم از مزایای تلویزیونی مطابق با فناوری روز بهره مند شوید.
با اینکه بسیاری از انواع مدلهای تلویزیون پلاسمای 42 اینچ بسته به نوع آنها وضوح 768×1280 دارند، که کمتر از الگویی است که اساسا برای نمایش سیگنالهای 720
p HD مورد نیاز است، با این حال این تلویزیونها در رده تلویزیونهای 720p HD طبقه بندی میشوند که این خود امری اشتباه است.
یک تلویزیون 50 اینچ 720
p پلاسما معمولا قادر به پردازش وضوح 768×1366 است ، اما بیشتر پلاسماهای پیشرفته و خوب امروزی وضوح 1080×1920 را ارائه میکنند که اساسا برای پشتیبانی از 1080p مورد نیاز است ، ولی قیمت آنها تا حد زیادی گرانتر از پلاسماهای نوع 720p است ، اگر شما انتخاب یک تلویزیون پلاسما را مد نظر دارید ، اطمینان حاصل کنید که حتما موارد ذکر شده فوق را در تصمیم گیری خود برای انتخاب این نوع از تلویزیون HD مدنظر داشته باشید.
- درجه روشنایی یا کنتراست تصویر:
به زبان ساده ، درجه کنتراست یعنی میزان سطح روشنایی و تاریکی تصویری را که یک صفحه نمایش تلویزیون میتواند ایجاد کند و این مشخصه برای نمونه در تبلیغات به این صورت نمایش داده میشود: (1:500) . تلویزیونهای HD با کیفیت و پیشرفته معمولا از درجه بالایی از کنتراست برخوردارند که بسته به نوع از (1:1000) شروع میشوند اما این نکته ای است که نیاز به تامل دارد . چون هیچ استاندارد خاص و مشخصی برای اندازه گیری آن در دست نیست.
تولیدکنندگان سیستم ها فهرستی از مشخصاتی درست کرده اند که نسبت روشنایی پویا (
Dynamic Contrast Ratio) نامیده میشود و معمولا یک عدد کاذب و غیر واقعی مثل 1 به 1000 ویا خیلی بالاتر از آن است . بیشتر HDTV ها معمولا درجات روشنایی را به خوبی ارائه میکنند ، اما سطوح تاریکی اکثرا مشکل آفرین هستند.
نمایشگرهای
LCD مشکلات بیشتری در ایجاد سیاهی ها و تاریکی ها نسبت به پلاسما و سیستم های(DLP- Digital Light Processing) یا پروجکشن ها دارند . بهترین راه در مورد قضاوت درباره میزان کنتراست یک دستگاه این است که تلویزیون را شخصا و در محیطی شبیه به منزل خودتان تماشا کنید و تنها به چشمان خود اعتماد کنید و نیز به یاد داشته باشید که اغلب فروشگاه ها تلویزیون را به صورت مشخصی تنظیم میکنند که تا حداکثر میزان ممکن بتواند مشتری را تحت تاثیر قرار دهد و تنظیم کنتراست تصویر نیز از این نکته مستثنی نیست ؛ بطوریکه آنها به ندرت صحنه های تاریک را به نمایش میگذارند.
- اندازه ابعاد صفحه نمایش تلویزیون:
ممکن است توانایی مالی شما اجازه خرید یک تلویزیون در اندازه های خیلی بزرگ را به شما بدهد اما پول تنها عاملی نیست که بزرگی اندازه صفحه نمایش تلویزیون شما را تامین میکند.
اندازه مطلوب صفحه نمایش برای اتاق پذیرایی شما دقیقا بستگی به اندازه فضای آن دارد . یک تلویزیون 52 اینچ
HD ممکن است در یک اتاق کوچک زیاد از حد بزرگ و بی قواره به نظر آید . نه تنها این مورد بلکه تصویر آن هم در آن محیط کوچک جلوه واقعی خود را نخواهد داشت . به خاطر اینکه هر تلویزیون HD یک فاصله مشخص ایده آل و متناسب با سایز خود دارد که باید رعایت شود و وقتی شما در محیطی کوچک در حد زیادی نزدیک به یک تلویزیون بسیار بزرگ HD بنشینید آن کیفیت تصویری فوقالعاده ای را که برای آن طراحی و ساخته شده را نخواهید دید.
برای تعیین اندازه مناسب صفحه نمایش تلویزیون برای محل زندگی تان ، کافیست فاصله نشستن خود تا محل قرار گیری تلویزیون را اندازه گیری کرده (به اینچ) و مقدار آنرا نصف کنید ، این اندازه بهترین سایز برای تلویزیون شما خواهد بود.
- درگاه های اتصال صوت و تصویر:
وجود درگاه اتصال از نوع HDMI که اتصال مستقیم دیجیتال به دیجیتال را برای انتقال صدا و تصویر میسر میسازد ، مطمئن ترین و باکیفیت ترین روش اتصال بین یک تلویزیون HD و وسایل صوتی و تصویری گوناگون نظیر دستگاه های بازی رایانه ای و انواع دستگاه های پخش است.
اگر تصمیم دارید که چندین وسیله تصویری
HD را همزمان به تلویزیون خود متصل کنید ، حتما مطمئن شوید که تلویزیونی که قصد خرید آنرا دارید دست کم سه عدد درگاه HDMI داشته باشد.
گفتنی است که دستگاه های تلویزیون پیشرفته که درگاه های اتصال
USB و یا Fire Wire نیز دارندامکانات بیشتری از جمله امکان اتصال مستقیم دوربین های عکاسی و فیلمبرداری دیجیتال را نیز فراهم می سازند و تصاویر موجود در دوربین ها را به آسانی روی صفحه نمایشگر به نمایش درمی‌ آورند.
برخی از مدلها نیز به درگاه های کارت خوان مخصوص کارتهای حافظه برای نمایش عکسهای دیجیتال و برخی هم به درگاه های
VGA برای اتصال به رایانه مجهز هستند که به آنها اجازه میدهد نقش نمایشگر را برای رایانه ایفا کنند.
- نسبت درجه تازه سازی تصاویر:
شما آگهی های تبلیغاتی زیادی را در مورد تلویزیونهای HD دیده اید که قابلیت ‌60Hz و یا 120Hz  تلویزیونها را ذکر میکنند.
این اعداد نمایانگر نرخ تازه سازی (
Refresh Rate) تصویر صفحه نمایش آن تلویزیون است و میزان سرعت عملکرد دستگاه را مشخص میکند . بعبارت دیگر این عدد معیاری است برای سنجش سرعت نقش بستن و به نمایش درآمدن صفحات جدید بر روی صفحه نمایش تلویزیون.
یک تلویزیون با میزان تازه سازی 60
Hz میتواند تصویر را روی صفحه نمایش تا 60 بار در ثانیه تازه کند و نمایش دهد. مقدار استاندارد آن از 100 ، 120 و 200 نیز پشتیبانی میکند که برای به حداقل رسانیدن مشکل تصویر مات و شطرنجی در حرکت سریع        (Motion Blur) طراحی شده اند.
برای تجربه دقیق این موضوع میتوانید تصاویر ورزشی را در فروشگاه های صوتی و تصویری روی صفحه نمایش تلویزیونهای
HD مشاهده کنید و با حداکثر دقت به تصویر نگاه کنید . حتی اگر یک ذره حالت شطرنجی و مات شدن و یا تصاویر حاشیه و سایه دار مشاهده کردید، این خود نشانه ای بر آن است که صفحه نمایشگر آن تلویزیون با مشکل تازه سازی تصاویر مواجه است.
- نسبت طول و عرض تصویر:
میزان متعارف نسبت طول و عرض صفحه نمایش یک تلویزیون در حالت عادی 4 به 3 و برای تلویزیونهای HD با صفحه عریض 16 به 9 است و برای نمایش فیلمهای DVD و HD که از وضعیت نمایش عریض پشتیبانی میکنند ، ایده آل هستند . اگرچه این مشخصه بسیار مهم است اما لزومی ندارد شما نگران آن باشید زیرا تقریبا تمام تلویزیونهای HD قابلیت بخش این دو وضعیت نمایش را دارند.
LCD یا پلاسما یا DLP؟
تلویزیونهای امروزی ساخته شده براساس فناوری پلاسما ، LCD یا DLP پروجکشن همگی قابلیت نمایش تصاویر HD با وضوح بالا را دارند و همگی آنها از خصوصیات نمایش صفحه عریض و صفحه کاملا تخت برخوردارند . ما در اینجا به مقایسه خصوصیات ، مزیتها و نقاط ضعف آنها در نمایش تصاویر HD می پردازیم:
الف- تلویزیون پلاسما:
این نوع از تلویزیونها توانایی فوق العاده ای در نمایش بسیار غنی از رنگها و همچنین نمایش عمیق رنگهای تیره و سیاهی ها را دارند ، با اضافه اینکه پلاسما با اندازه های بزرگ ، بسیار ارزانتر از
LCD های هم اندازه خود هستند . اما یک مشکل در مورد پلاسماها وجود دارد که جاماندن تصویر (Burn-in) نامیده میشود و عبارت است از اینکه اگر یک طرح گرافیکی مشخص مانند لوگوی یک شبکه تلویزیونی برای مدتی روی صفحه آنها نمایش داده شود پس از تعویض کانال هم تا مدتی کوتاه ، روی صفحه نمایش باقی میماند. البته پلاسماهای جدید کمتر دچار این مشکل میشوند و کاهش روشنایی و کنتراست میتواند در از بین بردن این مشکل موثر باشد.
ب- تلویزیون
LCD:
این نوع تلویزیونها راه درازی را طی کرده اند و در مدلهای جدید ، کیفیت تصویر به مراتب بهتری از انواع اولیه و نسل قبلی آنها دارند . آنها بصورت غیرقابل رقابتی روشن هستند و در هر اتاقی از محیط زندگی شما قابل استفاده اند و این مورد در استفاده از آنها زیر نور بسیار شدید هم مصداق دارد . اگرچه کیفیت تصویر LCD مخصوصا مدلهای ارزان قیمت آن همواره از انواع پلاسما چندین درجه ضعیفتر است و رنگ سیاه را نمیتواند به آن تیرگی که در صفحه نمایش پلاسما دیده میشود ارائه دهد و بیشتر دستگاه ها به جز دستگاه های نوع پیشرفته ، زمان پاسخگویی آنها بسیار کند و طولانی و درجه کنتراست آنها نیز کمتر از انواع پلاسما است (اما بسرعت در حال بهبود هستند).
امسال بتدریج انواع جدیدتر آنها براساس
LED در بازار عرضه میشود که از LED برای نوردهی به قسمت پشتی صفحه نمایش استفاده میکنند . از مزایای آنها و خصوصیات جدیدی که عرضه میکنند زمان روشن شدن سریعتر و همچنین نمایش رنگهای غنی تر و گرمتر خواهد بود . از قبیل صفحه نمایش بسیار عریض 9 به 21 در LCD های فیلیپس ، مدلهای مقعر شکل و مدلهایی دارای صفحه نمایش سه بعدی (3D) بدون نیاز یه استفاده از عینک مخصوص از سوی تولیدکنندگان مختلف تولید و آماده عرضه به بازار هستند.
ج- انواع پروجکشن و
DLP:
پروجکشن و انواع DLP بتدریج در حال محو شدن از بازار هستند . بدنه آنها حجیم تر از LCD و پلاسما است (اگرچه وزن آنها لزوما سنگین تر نیست) و شکل ظاهری آنها در مقایسه با انواع ال سی دی و پلاسما چندان چشمگیر نیست و قابل نصب بر روی دیوار نیستند . اما توانایی خوبی در ارائه سطوح مختلف تیرگی و رنگ سیاه دارند و از خصوصیت پردازش و ایجاد رنگ خوبی نیز برخوردارند و هنوز هم بهترین و مقرون به صرفه ترین راه برای تهیه تلویزیونهای با صفحه های نمایشی خیلی بزرگ هستند . با وجود اینکه بسیاری از تولیدکنندگان ، تولید آنها را متوقف ساخته اند ، با این حال شرکت میتسوبیشی اخیرا مدلهای پیشرفته ای از آنها را تولید کرده که از فناوری نوردهیبراساس نور لیزر استفاده میکنند و شرکت سامسونگ هم از نوردهی پشت صفحه نوع LED در انواع پروجکشن خود بکار مییرد.
جمع بندی:
مهمترین مشخصاتی که در خرید تلویزیون باید به آن توجه کنید اندازه ابعاد صفحه نمایش تلویزیون، وضوح تصویر، تعداد و تنوع درگاه های اتصالات مخصوصا درگاه HDMI، درجه کنتراست بالا و زمان پاسخگویی کم و تازه سازی سریعتر تصویر است.
اگر بودجه شما اجازه میدهد ، تلویزیون خود را به فناوری آینده مجهز کنید و مدلی را بخرید که قابلیت تطبیق با 1080
p را داشته باشد.
همواره تلویزیون مورد نظر خود را از مارکهای شناخته شده و معتبر برگزینید . نکته قابل تامل در مورد انواع مارکهای ناشناس و غیرمشهور این است که آنها رنگهای تیره و سیاه عمیق و درستی ندارند و در پردازش و ایجاد دقیق رنگها و تصاویر نیز ضعیف هستند . پس تنها به زیبایی طرح و بدنه آنها توجه نکنید و برای انتخابی درست و خوب توجه خود را به کیفیت و طبیعی بودن تصویر و نوردهی صفحه نمایش آنها و همچنین کیفیت و صدای بلندگوها معطوف دارید و در انتخاب تلویزیون جدید بیشتر از هر چیز به چشمان خود اعتماد کنید.